Joanna Wielgolawska-Pilas

adwokat

Jestem adwokatem od 2011 roku. Specjalizuję się w prawie medycznym i odszkodowawczym. Prowadzę procesy dotyczące błędów medycznych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Szczepienia dla rodziców pacjentów onkologicznych

Joanna Wielgolawska-Pilas15 marca 2021Komentarze (0)

Szacuje się, że w Polsce każdego roku około 1200-1300 dzieci zapada na chorobę nowotworową.

Do dramatów towarzyszących tej chorobie u najmłodszych pandemia dodała kolejne – ograniczenie kontaktów dziecka leczonego onkologicznie z najbliższymi.

Rozwiązaniem mogą być szczepienia dla rodziców pacjentów onkologicznych.

Szczepienia dla rodzicow pacjentow onkologicznych

Ograniczenia kontaktów z pacjentami

Ze względu na konieczność zapobiegania zakażeniom COVID-19 szpitale musiały wprowadzić procedury ograniczające kontakty z leczonymi w nich dziećmi.

W jednych szpitalach przy każdych odwiedzinach rodzice mają wykonywany test na COVID-19.

Na jego wyniki czekają po kilka godzin, skracając o ten czas spotkanie z dzieckiem.

W innych, wraz z przyjęciem dziecka do szpitala przyjmowany jest jeden rodzic, który może zostać z dzieckiem w szpitalu przez cały okres leczenia.

Jeżeli opuści szpital, nieważne z jak ważnych powodów osobistych czy rodzinnych, nie ma już możliwości powrotu, a dziecko zostaje samo.

Trauma związana z leczeniem

Leczenie onkologiczne trwa miesiącami.

Rodzice dzieci chorych na raka nierzadko po zakończeniu leczenia dziecka są tak straumatyzowani, że sami muszą poddać się terapii, jak w przypadku stresu pourazowego.

A przecież kluczowe jest, aby rodzic przebywający w szpitalu miał w sobie siłę, aby otoczyć dziecko opieką i wsparciem.

Z pewnością sprzyjałaby temu możliwość zamienia się przez rodziców. Nie mówiąc już o samej potrzebie kontaktu dziecka z drugim opiekunem.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 przez pacjentów onkologicznych

Problematyczny jest też okres pomiędzy poszczególnymi cyklami chemioterapii.

Dzieci wracają wtedy do swoich domów, a tam od najbliższych mogą zarazić się koronawirusem.

Zachorowanie na COVID-19 dla pacjentów onkologicznych oznacza przerwanie leczenia.

Ale nie tylko…

Z danych konsorcjum COVID-19 and Cancer (CCC19) wynika, że śmiertelność związana z zakażeniem COVID-19 wśród chorych na nowotwory wynosi od 5 do 61 proc. I jest wielokrotnie wyższa niż w całej populacji (2-3 proc.).

Zmarła już czwórka pacjentów Przylądka Nadziei z powodu COVID-19. Byli w domu, zarazili się najprawdopodobniej od rodziców. Gdyby rodzice tych dzieci byli zaszczepieni, nasi pacjenci byliby wśród nas. – napisał, w mediach społecznościowych, prof. Krzysztof Kałwak z Przylądka Nadziei – Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Niestety małych pacjentów nie można zaszczepić przeciw COVID-19. Szczepionki nie są zarejestrowane dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Rozwiązaniem jest strategia kokonowa, która polega na szczepieniu członków rodzin.

Stwarza to barierę na kształt wspomnianego kokonu, chroniącego dziecko przed patogenem.

Zastosowanie tej strategii rozwiązałoby problem odwiedzin w szpitalach oraz ochrony dzieci w domach pomiędzy kolejnymi etapami leczenia szpitalnego.

Rodzice dzieci chorych onkologicznie wystosowali więc apel do Premiera oraz Ministra Zdrowia o objęcie ich szczepieniami ochronnymi przeciwko COVID-19 jak personel medyczny.

Podobne rozwiązanie zostało zastosowane wobec rodziców wcześniaków. Zostali oni włączeni do szczepień w grupie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłaszając tę informację, napisał w mediach społecznościowych: „Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego”.

Rodzice dzieci chorych onkologicznie znajdują się w takiej samej sytuacji, jak rodzice wcześniaków.

Szczepienia dla rodziców pacjentów onkologicznych

Mimo tego, w przypadku apelu rodziców pacjentów onkologicznych Ministerstwo Zdrowia zasłania się ograniczoną liczbą szczepionek.

Mnie ta odpowiedź nie przekonuje.

Przede wszystkim grupa, która miałaby zostać dodatkowo zaszczepiona nie jest duża – przy 1200-1300 dzieciach, które zapadają na choroby nowotworowe rocznie.

Po drugie, trzeba przyjrzeć się uważnie dystrybucji szczepionek pomiędzy dotychczas zaszczepioną grupę 0 i 1. Czy faktycznie politycy, pracownicy biur poselskich, nauczyciele akademiccy od roku uczący on-line, bardziej potrzebowali tych szczepionek niż rodzice dzieci chorujących i umierających na raka?!

Naruszenie zasady równości wobec prawa

Uważam, że ograniczenie dostępu do szczepionek rodzicom dzieci chorych onkologicznie narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa oraz równego dostępu do świadczeń medycznych.

W konsekwencji powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa.

Problem polega jednak na tym, że żadne odszkodowanie nie przywróci bezcennego czasu.

Czasu, który można było spędzić z najbardziej tego potrzebującym dzieckiem.

Tu znajduje się link do petycji rodziców małych pacjentów. Możesz też kliknąć w obrazek, aby podpisać petycję.

Joanna Wielgolawska-Pilas
adwokat

***

Szczepienia dla rodziców pacjentów onkologicznych cd.

„Czy mama kilkumiesięcznego chłopca chorego na białaczkę i tato kilkulatki z guzem mózgu ma być w polskim szpitalu traktowany gorzej niż mama i tato wcześniaka?

A tak właśnie się dzieje.

Rodzice przedwcześnie urodzonych dzieci są szczepieni przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności, a ci, których dzieci leżą na onkologii, już nie” [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Joanna Wielgolawska-Pilas

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Joanna Wielgolawska-Pilas w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Joanna Wielgolawska-Pilas w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: